82200, вул. Городище, 2Б, м. Трускавець, Львівської області, Україна
Адміністратор +380981709944 truskava@i.ua

ПОВІТРЯ, ЯК ЇЖА

povitrya

"Припустимо, що повітря, яким ми дихаємо, складається із двадцяти елементів, невідомих нашій науці. Деяка кількість цих елементів поглинається кожною людиною, коли вона дихає. Припустимо, що п'ять із цих елементів поглинаються завжди. Отже, повітря, яке видихається кожною людиною, складається з п'ятнадцяти елементів; а п'ять елементів із двадцяти йдуть на харчування організму. Однак деякі люди видихають не п'ятнадцять, а тільки десять елементів, тобто поглинають на п'ять елементів більше. Ці п'ять елементів й є вищі види «водню». Такі вищі види «водню» присутні в кожній часточці повітря, яке ми вдихаємо. Вдихаючи повітря, ми вводимо усередину ці вищі види «водню»; але якщо організм не знає, як витягати їх із часток повітря й утримувати, вони будуть знову повернуті в навколишнє повітря. Якщо ж організм здатний вилучити їх з повітря й утримувати в собі, вони залишаться в ньому. Таким чином, ми всі дихаємо тим самим повітрям, але вилучаємо з нього різні субстанції; одні вилучають більше, інші менше. "Для того, щоби вилучити більше, необхідно мати в організмі певну кількість відповідних тонких субстанцій. Тоді ці субстанції, що знаходяться в організмі, діють подібно магніту на тонкі субстанції, які знаходяться у повітрі, що вдихається. Ми знову приходимо до старого алхімічного закону: «Щоб робити золото, насамперед необхідно мати деяку кількість дійсного золота... Якщо ти зовсім не маєш золота, тоді немає ніякої можливості його зробити».

Вчення Гурджієва.

Аюрведа стверджує, що смак кожної трави не є чимось випадковим, а відтворює її властивості. Різні смаки роблять різний вплив. Звичайно ми не зв'язуємо смак з терапевтичними властивостями. У продуктах харчування ми розглядаємо смак лише з погляду насолоди. У західній системі траволікування ми відзначаємо смак трави скоріше для її правильного розпізнавання, ніж для того, щоб зрозуміти її дію.

Санскритське слово раса (смак) має багато значень, які дозволяють нам зрозуміти, яке важливе місце приділяється смаку в аюрведі. Раса означає «сутність». Таким чином, смак вказує на сутність рослини й у силу цього являє собою головний фактор, що характеризує його якості. Слово раса також означає «сік», так що смак рослини відбиває властивості живильних його життєвих соків.

Раса має й такі значення, як «розуміння», «творче натхнення», «музична нота». Це вказує на зв'язок смаку з тонким сприйняттям, що знову ж становить сутність рослини. Через це можна оцінити красу й силу рослини. Значення «циркуляція», «відчувати повноту життя», «танцювати» відтворюють здатність смаку будити енергію.

Через прану в роті, пов'язану із праною у мозку, смак впливає на нашу нервову систему. Він стимулює нервові закінчення, збуджує розум і почуття, збільшуючи тим самим наше сприйняття. Таким чином, смак надає руху нашій власній расі (життєвій рідині). Стимулюючи прану, зокрема нервові закінчення в шлунку, смак тим самим впливає на Агні1 й активізує травлення. Гарний смак їжі необхідний для пробудження нашого Агні й, отже, для гарного травлення.

Із цієї причини прісна їжа може виявитися недостатньо живильною, незважаючи на достатній зміст мінералів і вітамінів. Без активації Агні немає щирої сили травлення. Тому аюрведична медицина завжди містила в собі навчання про готування їжі з використанням спецій.

Аюрведа виділяє шість основних смаків: солодкий, кислий, солоний, гострий, гіркий і в'язкий. Вони походять від п'яти елементів, і кожен смак утворений двома такими елементами. Солодкий смак складається з елементів землі й води, кислий — із землі й вогню, солоний — з води й вогню, гострий — з вогню й повітря, гіркий — з повітря й ефіру, в'язкий — із землі й повітря.

Солодкий смак це головним чином смак цукрів і крохмалів. Смак кислот і продуктів, що забродили. Солоний — смак солі й лугів. Це пряний й їдкий смак, часто він виявляється ароматним. Це смак гірких трав, таких як тирлич або «золота печатка». В'язкий смак характеризується стягуючою дією, якою володіють, наприклад, рослини, що містять таніни (зокрема , кора дуба).

Хоча шість смаків передають властивості п'яти елементів, всі вони засновані на елементі води, що і проявляє їх. Лише коли язик вологий, ми можемо розпізнати смак.

Під час хвороби ми губимо апетит і відчуття смаку. Апетит, смак і сила травлення взаємозалежні. Відсутність відчуття смаку вказує на наявність лихоманки або хвороби, на низький Агні й високу Аму2. Для поліпшення Агні й усунення хвороби необхідно підвищити відчуття смаку. Тому в аюрведичній науці про трави спеціям надається велике значення. На жаль, сьогодні через уживання різних штучних речовин ми зіпсували своє відчуття смаку.

Відчуття смаку належить до елементу води. Рослини, як життєва форма, також належать до елементу води. Таким чином, саме смак рослини відтворює енергії й елементи, що діють у ньому. Дощова вода спочатку не має смаку, але в схованій формі в ній присутні всі смаки. Вони збираються коли дощ, що падає, проходить в атмосфері крізь всі п'ять елементів і вбирає їхні властивості.

Аюрведа — «наука життя».

1Агні (санскрит) — Вогонь
2Ама (санскрит) — Токсини

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>